ilustrační foto: Noman Khan, Unsplash
Nová pravidla pro vstup do oddlužení začnou platit od října. Novela insolvenčního zákona celý proces zkracuje pro podnikatele i spotřebitele z pěti na tři roky. Sumu, kterou by měli za tu dobu dlužníci splatit – podíl z jejich adekvátního příjmu – pomůže určit nový nástroj.
Na jeho vývoji s Ministerstvem spravedlnosti spolupracuje sociologická agentura PAQ Research, poradenská společnost Trexima a také my – Člověk v tísni. Cílem je, aby si dlužník mohl ověřit, kolik musí vydělat pro vstup do oddlužení a zároveň usnadnit insolvenčním soudům rozhodování, zda příjem žadatele odpovídá jeho skutečným možnostem.
Model pracuje s řadou parametrů, jako je vzdělání dlužníka, jeho věk, obor, v němž pracuje a další. Vychází přitom z informací o skutečných příjmech více než tří milionů českých zaměstnanců, samozřejmě v agregované a anonymizované podobě. Výstupem modelu bude rozpětí možných příjmů pro danou kombinaci faktorů. Konečné rozhodnutí bude vždy na individuálním posouzení insolvenčního soudce.
„Cílem je zajistit, že dlužník svůj příjem nepodhodnocuje nebo neoptimalizuje. Na druhou stranu by to mělo zabránit i opačným situacím, tedy že soud bude po dlužníkovi žádat příjem, který je nereálný,“ upozornil pro Hospodářské noviny náš analytik David Borges.
„Předpokládáme, že soudy budou v rámci škály pracovat spíše s nižšími hodnotami, neboť do oddlužení vstupují lidé, kteří jsou v mnohanásobných a dlouhodobých exekucích a v jejich důsledku hledají práci obtížněji a dosahují nižších než průměrných příjmů,“ doplnil analytik.
Zvažujete vstup do oddlužení?
Nabízíme bezplatnou pomoc!