Rozhodčí nález
Rozhodčí nález je ekvivalent soudního rozsudku s tím rozdílem, že ho vydává soukromý soudce – rozhodce. Rozhodce má pravomoc rozhodovat, pokud jste s věřitelem uzavřeli ROZHODČÍ DOLOŽKU/SMLOUVU. Služby rozhodce nejčastěji využívají úvěrové společnosti. Pro rozhodce je totiž žaloba od úvěrové společnosti zakázkou, za kterou dostane dobře zaplaceno. Běžně tak rozhoduje ve prospěch svého "klienta", jímž je úvěrová společnost, aniž by zkoumal soulad úvěrové smlouvy se zákonem, natož soulad smlouvy s dobrými mravy. Rozhodčí nález dává dlužníkovi povinnost, aby ihned zaplatil. Pokud dlužník nezaplatí, úvěrová společnost předá dluh exekutorovi na vymáhání.
Rozhodčí doložka/smlouva
Tímto dokumentem se de facto zříkáte možnosti, aby Váš případný spor s věřitelem byl projednán u klasického soudu. Pomocí rozhodčí doložky nebo rozhodčí smlouvy úvěrová společnost určuje, že Váš spor bude rozhodovat rozhodce. Velké množství rozhodčích doložek nebo rozhodčích smluv ale bylo sjednáno neplatně. Zpravidla rozhodčí doložku podepíše dlužník při podpisu úvěrové smlouvy, aniž by o ní věděl - může být skrytá ve složitých obchodních podmínkách nebo přímo v úvěrové smlouvě. Neplatnost rozhodčí doložky způsobuje i neplatnost rozhodcem vydaného rozhodčího nálezu. Exekuce vedená na základě neplatného rozhodčího nálezu je nezákonná.
Jaká rozhodčí doložka je neplatná?
Rozhodčí doložka nesmí dlužníku upřít jeho práva, která by měl před běžným soudem. Existují tato základní pravidla, která musí být vždy dodržena:
a) Rozhodčí doložka nesmí být skryta ve všeobecných smluvních (obchodních) podmínkách
Mnoho úvěrových společností skrývá rozhodčí doložku ve změti nadměrného množství ujednání ve všeobecných smluvních podmínkách. Rozhodčí doložku tak lze snadno přehlédnout a bez Vašeho vědomí podepíšete, že případný spor mezi Vámi a úvěrovou společností bude místo běžného soudu rozhodovat právě rozhodce, kterého si vybere (a dobře zaplatí) úvěrová společnost.
b) Rozhodce nesmí být určován jednostranně bez jasných pravidel
V rozhodčí doložce musí být jasně řečeno, kdo konkrétně bude rozhodovat případný spor. Pokud není v rozhodčí doložce uvedeno žádné jméno, nebo je stanoveno, že výběr rozhodce provede některá rozhodčí společnost, či nějaký pro Vás neznámý advokát, je rozhodčí doložka zjevně neplatná. I v případě, že je v rozhodčí doložce uveden jmenovitý seznam možných rozhodců, ještě to nemusí znamenat, že je doložka platná!
c) Rozhodce nesmí být ekonomicky závislý na úvěrové společnosti, pro kterou rozhoduje.
Někteří rozhodci rozhodují pro úvěrovou společnost tisíce sporů ročně, běžně rozhodují ve prospěch úvěrové společnosti, protože jim za to úvěrová společnost platí. To je jasným ukazatelem jejich podjatosti. Informace o počtu rozhodnutých sporů by Vám správně měl rozhodce sdělit na začátku rozhodčího řízení, ale většina rozhodců tuto svou povinnost neplní. Podjatost rozhodce lze prokázat dotazem na soud, v jehož obvodu má rozhodce sídlo, neboť tento soud shromažďuje jeho spisy a má tak přehled o počtu rozhodovaných sporů. Poskytnutí této informace ale může být jednotlivými soudy zpoplatněno. Rozhodnutí podjatého rozhodce je neplatné, stejně tak je nezákonná exekuce vedená na jeho základě.
d) Rozhodce nesmí přiznávat úvěrové společnosti pohledávku, která je v rozporu s dobrými mravy
Rozhodce má, stejně jako soud, zkoumat soulad úvěrové smlouvy se zákonem. Málokterý rozhodce se ale chová jako spravedlivý soudce, běžně rozhodce přiznává úvěrové společnosti nemravně vysoké odměny, pro dlužníka likvidační pokuty, úroky atd... Takové rozhodnutí je pak v rozporu s dobrými mravy a neměla by se podle něj vést exekuce.
Našli jste se v některém z výše uvedených důvodů? Myslíte si, že je proti Vám vedená nezákonná exekuce? Můžete se bránit - vyzkoušejte Doložkomat!