Nezákonné exekuce mohou být vedeny i z dalších důvodů, vybrali jsme pro Vás příklady, se kterými se v praxi setkáváme:
a) Dluh vznikl pod nátlakem, zneužitím tísně dlužníka
Využil někdo Vaší finanční tísně či zoufalé situace a donutil Vás podepsat smlouvu, ze které pro Vás jednoznačně neplyne nic dobrého? Použil někdo proti Vám neznalost problematiky a přiměl Vás podepsat lichvářskou smlouvu? Byl na Vás činěn nátlak, skoro až vydírání, pokud smlouvu nepodepíšete? Jsou ve smlouvě o zápůjčce nesmyslně vysoké úroky, smluvní pokuty nebo třeba povinnost ručit nemovitým majetkem, o který přijdete, pokud nezaplatíte? Je smlouva postavena tak, že máte vrátit několikanásobek toho, co jste si půjčili, ve velmi krátkém termínu? Dluh vzniklý za takovýchto podmínek je třeba řešit, neboť hraničí s lichvářskými praktikami. Rozrušení, tíseň, chvilková lehkomyslnost nebo projevený nátlak ze strany věřitele se těžko prokazuje, ale v některých případech se dluh dá řešit a exekuce zastavit.
b) Dluh vznikl jako důsledek trestného činu spáchaného proti Vám
Někdo zfalšoval Váš podpis na listinu, podepsal se místo Vás? Uvedl Vás někdo jako ručitele bez Vašeho vědomí, vzal si někdo Vaším jménem půjčku? Podvedl Vás někdo a dluh je teď vymáhán po Vás namísto po viníkovi? I v takových případech se lze bránit, ale bude zapotřebí i kontaktovat Policii ČR. Ta by měla prošetřit spáchání trestného činu a viníka hnát k soudu. V případě, že se prokáže, že dluh způsobil pachatel a nikoliv vy, je exekuci možno zastavit.
c) Proti dlužníku jsou vedeny dvě exekuce pro jeden dluh
Exekutoři by měli ihned po zahájení exekuce pohledávky zanést tuto informaci do registru exekucí. Stejně tak mají povinnost před zahájením exekuce zkontrolovat tento registr, zda již dluh není vymáhán jiným exekutorem. Stává se, že někteří exekutoři tuto svou povinnost nesplní včas a věřitel podá exekuční návrh i jinému exekutorovi. Pro jeden dluh jsou pak vedeny naráz dvě exekuce. Exekuce, která byla zahájena později, je nezákonná a musí být zastavena.