Potřebujete si půjčit peníze, ale banka vám kvůli nižším příjmům úvěr neposkytne. Rozhodnete se proto využít služeb nebankovní společnosti. Máte-li nemovitost, buďte opatrní.
Na vlastníky nemovitostí ve finanční tísni cílí poskytovatelé, kteří nabídnou jejich odkup, často pod tržní cenou. Dlužník se přitom ale nemusí stěhovat, platí nájem a uklidňuje ho příslib možnosti zpětného odkoupení. Člověku v komplikované situaci se to může jevit jako řešení. Jenže realita je mnohdy taková, že o nemovitost přijde, jak popsal nedávno Deník N.
Podobně končívají i úvěry, které jsou nemovitostí jen zajištěny. Jejich smluvní podmínky jsou poskytovateli nastaveny tak, aby je bylo těžké splnit. Dlužníkovi tak naskakují vysoké pokuty, vedoucí k rychlému růstu dlužné částky a končí ztrátou nemovitosti, kterou dlužník za půjčku ručil. Záminkou může být i sebemenší prohřešek, např. několikadenní prodleva jinak pravidelných splátek.
I takový je byznys firem, s jehož následky se potýkáme čím dál častěji v našich dluhových poradnách.
Paní Jana ve složité situaci poskytovateli peněz věřila
Přesně to se stalo paní Janě*, učitelce a donedávna majitelce rodinného domu v jedné z obcí Ústeckého kraje. Na případ naší klientky upozornily Hospodářské noviny.
Dům kvůli vážné nemoci syna zvládla částečně přestavět na bezbariérový. Po smrti svého prvního manžela si tak nedovedla představit nepřijmout dědictví, i když zatížené víc jak půlmilionovým dluhem z podnikání. Na jeho úhradu si vzala půjčku, za kterou ručila právě cennou nemovitostí.
„Odmítnout jsem dědictví nechtěla, zahrnovalo i půl domu, navíc jsem věřila, že pomocí půjčky takové dluhy splatím. Banky mě však odmítly, tak jsem v roce 2018 oslovila pražskou úvěrovou společnost Acema,“ popsala redaktorovi Hospodářských novin žena, která si přivydělává i jako překladatelka.
Následovalo zklamání a vysoká pokuta za pokutou
Jana podepsala smlouvu na milionový úvěr, který jí měl umožnit také nutné opravy domu. Aby úvěr vůbec dostala, musela si zařídit živnostenský list, přestože nepodnikala. První zklamání však přišlo záhy. Firma jí vyplatila jen 888 tisíc, zbytek si odečetla na různé poplatky za poskytnutí úvěru. Také za předplacení nižší, takzvané VIP úrokové sazby.
Se splácením prý neměla až na jedinou výjimku v podobě desetidenního zpoždění do roku 2022 problém. Přesto však přišla pokuta – za opomenutí dodání daňového přiznání 158 tisíc korun. A brzy další – 297 tisíc za opožděnou exekuci z manželova dluhu asi 20 tisíc. Ta byla ale neoprávněná, neb pohledávka byla už splacená. Sankční úrok pak činil 450 tisíc.
Půjčku s ručením nemovitostí chtěli splatit obratem
„A pak se u nás najednou objevil neznámý člověk a přinesl list papíru, na kterém stálo, že chtějí celý úvěr splatit. Ze dne na den. A už rovnou včetně úroků a pokuty celkem přes 1,8 milionu,“ vzpomínala.
Naše právnička Eva Vodňanská nyní usiluje o zpochybnění následné dražby nemovitosti. Podle ní je úvěrová smlouva paní Jany plná účelových podmínek, povinností a hrozeb pokutami. Například i za nenahlášení změny telefonního čísla. Nebo nedodání daňového přiznání, výpisu ze živnostenského rejstříku, změny v majetkových poměrech, zaměstnání či zhoršení zdravotního stavu. Navíc uzavření takto nevýhodné smlouvy bylo možné jedině poté, co si paní Jana na pokyn firmy zřídila již zmiňované IČO, aby jako „podnikatelka“ ztratila ochranu, kterou zákon ve vztahu k podobným praktikám poskytuje spotřebitelům.
Po zesplatnění úvěru vše vzalo rychlý spád. Věřitel postoupil pohledávku další firmě, která už požadovala skoro 2,6 milionu korun. Později se částka vyšplhala na 3,7 milionu. Za tu byl dům pod svou skutečnou cenou v dražbě prodán realitní společnosti podnikatele, který spoluvlastní další firmu, jež dům následně odkoupila.
Paní Jana v domku zatím ještě bydlí, nechce se vzdát poslední naděje i kvůli synovi, který trpí vzácnou těžkou nemocí. Střídají se u něj období, kdy je schopen se pohybovat jen na vozíčku.
Jak poznat nebezpečnou půjčku?
- věřitel vás nutí zřídit si kvůli úvěru živnostenský list
- věřitel chce ručit za běžný spotřebitelský úvěr nemovitostí
- věřitel chce vaši nemovitost odkoupit s možností pozdějšího prodeje zpět
- smlouva je plná pokut za různá porušení
- smlouva obsahuje poplatky, kterým nerozumíte
- společnost získala méně než tři hvězdičky v našem Indexu odpovědného úvěrování
*jméno klientky na přání Hospodářské noviny změnily
ilustrace: Zoner AI a ČvT
Pokud jste se dostali do svízelné finanční situace, obraťte se na naši help linku 📞770 600 800 nebo si sjednejte video konzultaci s našimi poradci.