Zdravotní problémy a výpadek příjmů. Nebankovní půjčka vše ještě zhoršila

Paní Jarmila* je kvůli degenerativnímu onemocnění páteře v invalidním důchodu. Ačkoli se špatně pohybuje, přivydělává si úklidem. S partnerem léta zvládali hospodařit bez dluhů – až do chvíle, kdy ho postihl infarkt. Výpadek příjmů, náklady na léky a několikaměsíční čekání na přiznání invalidního důchodu přivedly domácnost do existenčních problémů. Případ odvysílaly Události České televize.

Přestože si Jarmila nesla nepříjemnou zkušenost se splácením vysokého dluhu z mládí, neviděla jiné východisko, než si znovu půjčit. Protože jí v bance úvěr neschválili, obrátila se na nebankovní společnost. Ta sice půjčku poskytla, ale s tak vysokým úrokem, že se ji nedařilo splácet.

Aby paní Jarmila předešla tlaku od věřitele, řešila splátku opět půjčkou, pak další. Během pár měsíců narostl její dluh na zhruba 150 tisíc korun – téměř dvojnásobek původně vypůjčených částek.

Problémy se splácením? Pomůže dluhová poradna

Paní Jarmila si naštěstí včas uvědomila, že se z dluhové pasti sama nedostane a obrátila se s prosbou o pomoc na naši dluhovou poradnu. Po přezkoumání situace jsme došli k závěru, že nebankovní půjčky nejsou v souladu se zákonem, protože věřitelé dostatečně neprověřili schopnost dlužníka splácet.

Pracovnice poradny proto připravila návrh na smírné řešení – tedy dohodu, že paní Jarmila doplatí pouze vypůjčenou částku bez navýšení o poplatky a úroky, a to v měsíčních splátkách, které si může reálně dovolit. Podobné dohody o smíru uzavírají dlužníci s věřiteli stále častěji, a to především v případech, kdy společnosti půjčují bez prověření úvěruschopnosti nebo za nemravně vysoký úrok.

„Jsou nebankovní společnosti, které půjčují za stovky procent ročně a v těch extrémních případech to může přesahovat třeba i 400 nebo 500 %. Často napíší, my máme velmi dobré úrokové sazby, ale už nezdůrazňují, že kromě toho musí lidé platit ještě poplatek,“ uvedl pro Českou televizi náš analytik David Borges.

Nebankovní půjčka podle Indexu odpovědného úvěrování

Které bankovní a nebankovní společnosti půjčují relativně bezpečně a jakým se naopak vyhnout, ukazuje náš nový Index odpovědného úvěrování. David Borges k výsledkům rozsáhlé analýzy poskytl rozhovor ve Studiu 6 České televize (od 33. minuty).

Pokud se lidé dostanou do finančních potíží, lze často najít i jiná řešení než je nebankovní půjčka. Lidé se mohou poradit (i anonymně) na naši help lince 📞770 600 800.

TIP: Kdo pomůže s problematickou půjčkou?

Máte-li za to, že při žádosti o úvěr věřitel neposoudil správně vaši schopnost splácet, nebo že je půjčka předražená, můžete se obrátit na Finančního arbitra finarbitr.cz. Ten případ posoudí a pokusí se zprostředkovat smírné řešení.

Pomoc nabízí také naši dluhoví poradci. Více informací naleznete tady.

Služby Finančního arbitra i dluhové poradenství jsou zdarma.

Celou reportáž Událostí České televize najdete v iVysílání.

Úvodní foto: Česká televize

*jméno klientky jsme změnili z důvodu zachování soukromí