Koncesionářský poplatek za televizi a rozhlas –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ platí se i za mobil

Koncesionářský poplatek - obrazovka televize

Od letošního května dochází k důležitým změnám v koncesionářském poplatku. Mění se nejen výše plateb, ale i okruh lidí, na které se povinnost platit vztahuje. Přinášíme shrnutí nejdůležitějších změn.

Kolik se nově platí?

Výše měsíčních koncesionářských poplatků se mění takto:

  • Televizní poplatek: zvýšen ze 135 Kč na 150 Kč
  • Rozhlasový poplatek: zvýšen z 45 Kč na 55 Kč

Celkově tedy domácnosti hradí za obě služby měsíčně 205 Kč, a to počínaje květnem 2025.

Kdo musí koncesionářský poplatek platit?

Novela zákona okruh poplatníků významně rozšiřuje. Povinnost platit koncesionářské poplatky je nově vázána na vlastnictví nebo užívání zařízení schopného přijímat vysílání veřejnoprávních médií – bez ohledu na to, zda vysílání sledujete nebo ne. Poplatek tedy musí platit každá domácnost, která vlastní přinejmenším jedno z následujících zařízení:

  • Televizor
  • Rádio
  • Počítač, notebook či tablet s připojením k internetu
  • Chytrý telefon

Stejně jako dosud se poplatek vztahuje na celou domácnost, nikoli na jednotlivce. Nezáleží tedy na počtu členů domácnosti ani na počtu vlastněných zařízení.

Kdo je osvobozen?

Od placení koncesionářských poplatků jsou osvobozeny:

  • domácnosti, jejichž čistý měsíční příjem nepřesahuje 2,15násobek životního minima (viz níže)
  • senioři v domovech důchodců bez vlastního přijímače
  • osoby s úplnou hluchotou nebo slepotou

Jak zjistit, zda jsem od placení osvobozen?

  • zjistěte životní minimum pro svou domácnost v kalkulačce
  • číslo, které vám vyjde, vynásobte hodnotou 2,15
  • je-li čistý příjem všech členů vaší domácnosti menší, od placení obou poplatků jste osvobozeni

Pozor: Osvobození z důvodu nízkého příjmu není automatické, ale je třeba o něj požádat a výši příjmů doložit. Potvrzení o příjmech je následně třeba předkládat každých 6 měsíců.

Registrace

Pokud jste dosud neplatili koncesionářské poplatky a vlastníte zařízení schopné přijímat vysílání veřejnoprávních médií, tedy třeba i chytrý telefon, je nutné se přihlásit k platbě. Možností, jak to udělat, je několik:

Česká televize

Český rozhlas

Pozor: přihlášení je nutné provést do 15 dnů od chvíle, kdy začnete splňovat podmínky pro placení poplatku. Po přihlášení dostanete variabilní symbol a informace k platbě.

Úprava trvalého příkazu

Pokud již koncesionářské poplatky platíte prostřednictvím trvalého příkazu, je nutné upravit výši platby tak, abyste platili správné částky. Změnu proveďte ve svém internetovém bankovnictví nebo na pobočce banky. Pokud platíte prostřednictvím SIPO, výše platby se upraví automaticky.

Často kladené otázky

Co když jsem dosud neplatil a měl jsem?

Pokud jste měli povinnost platit a neplatili jste, může vám být teoreticky vyměřen dlužný poplatek zpětně až za 5 let a přirážka až 10 000 Kč. Lze však očekávat, že televize i rozhlas budou tolerantní. Doporučujeme se však co nejdříve přihlásit k platbě a začít poplatky hradit.

Co se stane, když nezaplatím?

Nezaplacení poplatku je správní delikt. Česká televize a Český rozhlas mohou dluh vymáhat, v krajním případě i soudní cestou nebo exekucí.

Musím platit za přístroje na jiné adrese?

Poplatek se vztahuje na domácnost, nikoli na počet zařízení. Pokud tedy např. vlastníte rekreační objekt, kde je rozhlas či televize, ale trvale se tam nezdržujete, další poplatek neplatíte.

Dvě rodiny v domě – kdo platí?

Každá samostatná domácnost je povinna platit vlastní poplatek. Pokud tedy v jednom domě samostatně hospodaří dvě domácnosti (např. rodiče v přízemí a dospělé dítě v podkroví), každá domácnost je povinna platit vlastní poplatek.

Co když jsem v podnájmu?

Poplatek platí uživatel zařízení, tedy nájemník. Pokud tedy bydlíte v podnájmu a vlastníte zařízení schopné přijímat vysílání, jste domácnost a musíte platit poplatek.

Více informací o poplatcích najdete na webu České televize nebo Českého rozhlasu. Pokud si nevíte rady, jak postupovat nebo máte jiný dotaz, můžete se také obrátit na naši helplinku 770 600 800.

foto: Glenn Carstens-Peters on Unsplash