Braňte svá práva při mobiliární exekuci. A pomozte exekutorovi dodržovat zákon 

Zákonná dobrovolná splátka je ochranou před exekucí prodejem zabavených věcí dlužníka, tedy před mobiliární exekucí. Je součástí změny exekučního řádu už od roku 2022. Většina dlužníků o této možnosti ale stále neví a zdá se, že někdy ani samotní exekutoři. A právě proto spouštíme informační kampaň „Pomozte exekutorovi dodržovat zákon a braňte svá práva při mobiliární exekuci“. 

„Mobiliární exekuce je pro dlužníka velmi stresující, často až traumatizující zkušenost. Do jeho domova, tedy do velmi intimního prostoru, vstupuje cizí člověk s velkými pravomocemi danými zákonem,” říká Daniel Hůle, vedoucí našeho programu Dluhové poradenství. „Ovšem i dlužník má svá práva. A z naší praxe vyplývá, že je často potřeba na ně upozornit nejen jeho, ale i samotného exekutora.“ 

Kdy může dojít k exekuci prodejem movitých věcí 

K prodeji movitých věcí může exekutor přistoupit pouze ve chvíli, kdy pohledávku není možné v přiměřené době vymoci jiným způsobem, například srážkami ze mzdy nebo zabavením peněz z bankovního účtu. 

Zabavení věcí a jejich prodeji lze za určitých okolností zabránit 

Některé věci exekutor nikdy nesmí postihnout. Jejich výčet uvádí zákon. V případě, že exekutor zařadí něco chybně do soupisu, dlužník se může úspěšně bránit návrhem na částečné zastavení exekuce. 

Pokud při mobiliární exekuci sepíší či dokonce zabaví majetek dalších osob, dlužník bydlí u rodičů atp., mohou se vlastníci bránit. Podají návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu a případně tzv. vylučovací žalobu, kdy prokáží, že sepsané věci patří jim. 

V případě, že dlužník nechce přijít o vlastní zabavitelný majetek, může exekutorovi měsíčně platit tzv. zákonnou dobrovolnou splátku. O její využití lze požádat Žádostí o odklad exekuce prodejem movitých věcí a o uplatnění možnosti zákonné dobrovolné splátky. Tato splátka je nad rámec pravidelných zákonných srážek na exekuci.

Výši splátky, která nesouvisí s výší dluhu, poté sděluje exekutor. Pro její stanovení je mj. určující, zda u dlužníka již probíhají srážky ze mzdy. Také kolik má exekucí a zda je některá vedená pro přednostní pohledávku (výživné či náhradu škody). Minimální výše dobrovolné splátky činí 1 500 Kč a musí se uhradit ve lhůtě deseti dnů od výzvy exekutora.

Zabavitelné věci exekutor sice i tak může sepsat, ale zabavit ne. Ochrana se však nevztahuje na dražší majetek (šperky, obrazy atp.). A také na sepsaný majetek, jehož hodnota v souhrnu přesáhne třicetišestinásobek měsíční splátky (nejméně tedy 54 000 Kč). 

Speciální ochranu mají zranitelné osoby pobírající starobní důchod nepřevyšující minimální mzdu (20 800 Kč pro rok 2025), invalidní ve 2. či 3. stupni nebo ty, kterým dluh vznikl před dovršením 18. roku. Pokud exekutorovi tuto skutečnost prokáží, vztahuje se na ně ochrana před mobiliární exekucí bez nutnosti platit zákonnou dobrovolnou splátku.  

Jak pomoci exekutorovi dodržovat zákon? 

Při mobiliární exekuci doporučujeme dát exekutorovi co nejdříve na vědomí ústně (na kameru) a nejlépe i písemně, že dlužník chce využít možnosti odkladu zákonnými dobrovolnými splátkami (vzor, ale stačí i jen stručně propiskou, viz obrázek).

Kopii žádosti zaslat doporučeným dopisem exekutorskému úřadu a vyčkat na platební údaje. Ochrana platí ihned po projevení vůle a trvá po dobu hrazení splátek. 

„Je dobré si celou návštěvu exekutorů natáčet pomocí mobilu. Exekutoři sice mají povinnost mít zapnutou kameru, může se ale stát, že zapomenou, nahrávka se nezdaří či se ztratí. Mobilní telefon s nahrávkou průběhu exekuce je chráněn proti zabavení,“ podotýká Daniel Hůle. 

O tom, kdy nelze využít ochranu dobrovolnou splátkou a jaké podmínky platí v případě souběhu více exekucí, informuje náš leták.  

V případě jakékoliv nejasnosti, dotazu nebo tísně kontaktujte poradce na naší help lince📞 770 600 800 nebo si sjednejte video konzultaci s našimi poradci.