27. 5. 2021 Vymahači dluhů objevili novou zlatou žílu: výživné. Oč se jedná, lze nejlépe vysvětlit na konkrétním příkladu. Pro dceru Petry Dancové vymohl exekutor skoro 32 tisíc korun. Na její účet ale přišlo jenom něco přes 7 tisíc, o zbytek vymožených peněz se podělili vymahači – advokát z nich dostal více než 2 tisíce korun a exekutor přes 22 tisíc korun.
Petra Dancová je klientkou projektu VašeVýživné.cz, který slibuje „bezplatnou cestu rodičů ke spravedlnosti“. Provozuje ho Asociace neúplných rodin bratrů Petra a Filipa Sýkory. Ta spolupracuje s rokycanským advokátem Pavlem Truxou a dvěma pražskými exekutory, nechvalně proslulým Jurajem Podkonickým a Zuzanou Sobíškovou. Momentálně vymáhají výživné pro čtyři a půl tisíce dětí. A očekává se, že zájem o exekuce stoupne. Od července totiž začne platit zákon o náhradním výživném a podmínka, aby jej platil stát, spočívá v tom, že rodič předtím využije „všech zákonných možností“ – včetně podání návrhu na exekuci.
Ať nelituji
Čtyřicátnice Petra Dancová už přestala počítat s tím, že by někdy dostala od bývalého manžela alimenty na dceru a syna. Když se před lety rozváděli, nepracoval, matka také věděla, že nadělal spoustu dluhů. „Miloval nákupy, chtěl drahé kolo, luxusní ledničku, nové typy telefonů, všechno pořizoval na splátky,“ vypráví dnes Dancová v kanceláři neziskové organizace Člověk v tísni. „Děti ho po rozvodu vůbec nezajímaly, nevěděla jsem, kde je a co dělá.“ S druhým manželem se její život zamotal ještě víc, narodily se jí další dvě dcery a k nedostatku peněz přibyly partnerovy problémy s drogami a domácí násilí.
Při jedné z návštěv na úřadu práce v Litomyšli, kam chodila kvůli dávkám, si ale všimla letáku „VašeVýživné.cz – bezplatná cesta rodičů ke spravedlnosti“. Leták ji oslovil. „Rozhodla jsem se do toho vstoupit. Sama od sebe bych se už o vymáhání výživného nezajímala, žila jsem v domnění, že z otce stejně nic nedostanu. Navíc jsem byla pohlcena problémy z aktuálního vztahu,“ vzpomíná Dancová. „Ale když jsem viděla ten leták na úřadu práce, pomyslela jsem si – to bude seriózní firma, když to mají vyvěšené tady, na úřadě, kde by měli pomáhat lidem v těžké situaci – a řekla jsem si, tak to zkusím, ať nelituji, že jsem neudělala vše pro to, abych peníze vymohla.“
Spojila se telefonicky s kanceláří VašeVýživné.cz, poslala jim všechny dokumenty a podepsala „smlouvu o poskytování právních služeb“ s rokycanským advokátem Pavlem Truxou. Tehdy se psal rok 2017 a starším dětem Petry Dancové bylo 14 a 11 let. Skoro dva roky se nic nedělo, teprve v průběhu let 2019 a 2020 matce přišlo na účet pět plateb od exekutora Juraje Podkonického – od 421 do 3 474,60 korun, vždy násobeno dvěma za dvě děti.
Absolventka střední ekonomické školy Dancová vystřídala různé práce (dělala asistentku v kanceláři právníka, finančního poradce či prodavačku) a byla ráda, že konečně dostává alespoň něco. Na účet jí sice nechodilo ani běžné výživné (to soud stanovil na 2 tisíce korun na každé dítě měsíčně), natož něco navíc z celkového dluhu nezaplacených alimentů, říkala si však, že exekutor asi od jejího exmanžela víc získat nedokáže. Že dokáže, zjistila až s pomocí Člověka v tísni. Když se v roce 2019 přestěhovala z Litomyšle zpátky do rodných Klatov, řešila problém s bydlením, což ji přivedlo do kanceláře zmíněné neziskové organizace. Tady se vymahačům podívali „do kuchyně“ a pomohli Dancové požádat exekutora Podkonického o vyúčtování. A když přišlo, čísla v něm ji překvapila.
Je to šmejdské
Ukázalo se, že exekutor Podkonický vymohl více než čtyřikrát tolik, než Petře Dancové poslal na účet. Jak už bylo popsáno v úvodu, z vyúčtování k březnu 2020 vyplynulo, že z 31 874 korun vymožených na výživném pro dceru dostala Petra Dancová jenom 7 395,40 korun, o zbytek peněz se podělili advokát Pavel Truxa (dostal 2 166,80 korun) a exekutor Juraj Podkonický (nechal si 22 311,80 korun). V podstatě stejná čísla s korunovými rozdíly stála také ve vyúčtování, jež se týkalo vymáhání výživného pro syna.
Ačkoliv soudem vyměřené výživné ve výši 2 tisíce korun na každé dítě měsíčně není nijak vysoké, od roku 2010 se celkový dluh otce vyšplhal na slušnou částku. Podle zmíněného vyúčtování, které zaslal exekutor Podkonický, dluží každému dítěti bezmála 250 tisíc korun. Zanedbatelné nejsou ani peníze, jež si může účtovat advokát a exekutor – advokátovi podle vyúčtování náleží za vymáhání čtvrtmilionové částky na jedno dítě přes 21 tisíc a exekutorovi víc než 57 tisíc korun. Vymáhání navíc prodražuje i to, že běží exekuce na každé dítě zvlášť – advokát a exekutor si pak účtují peníze dvakrát.
„V čem je to šmejdské?“ začíná řečnickou otázkou Zita Prošková, pracovnice Člověka v tísni, s níž Petra Dancová sedí v klatovské kanceláři. A hned pokračuje: „Hlavní problém je v tom, že běží exekuce zároveň jak na dlužné, tak na běžné výživné, a kvůli vysokým částkám pro exekutora a advokáta dlužníkovi, i kdyby chtěl, na běžné měsíční výživné peníze často už nezbydou,” říká Prošková. „Jeho dluh tak stále roste.” Platit tolik za služby advokáta není podle Proškové přitom vůbec nutné. Potřebné podklady, například rozhodnutí soudu o rozvodu, o výši výživného či potvrzení o studiu dítěte stejně musí shromáždit rodič-věřitel sám. „A napsat návrh na exekuci zvládne každý, není na tom nic těžkého, většina lidí si najde vzor nebo si najme advokáta na jeho sepsání. Ale platit si za advokáta po celou dobu exekuce opravdu nepotřebuje,“ říká Prošková.
Analytik Daniel Hůle, který se v Člověku v tísni dlouhodobě věnuje dluhům a exekucím, dodává: „Exekutoři obvykle pomáhají věřitelům s návrhem na exekuci. Advokátní zastoupení je podle mě naprosto zbytečné.“ Komplikovanější je to s nejvyšší částkou spojenou s vymáháním – tedy s náklady a odměnou exekutora. Teoreticky je to tak, že exekutor by měl od dlužícího rodiče vymoci celé výživné a mimo to i peníze pro sebe – má nárok na náklady spojené s vymáháním a na odměnu ve výši 15 procent dluhu.
Jenže v praxi je to složitější. Neplatiči výživného obvykle nejsou zrovna bohatí, vymoci z nich lze stokoruny, nejvýše tisícikoruny měsíčně, exekuce se navíc táhne a dluh se zvyšuje každý měsíc o další částku výživného. A exekutoři chtějí peníze, nejsou ochotni čekat, až vymůžou celé výživné a pak se teprve dožadovat odměny pro sebe. Navíc je pravděpodobné, že v mnoha případech celé dlužné výživné nikdy nevymohou. Jejich odměna se přitom počítá nikoli z vymožené, ale z celé vymáhané částky. „Ani exekuční, ani občanský soudní řád neříkají, v jaké fázi vymáhání si může exekutor hradit odměnu,“ vysvětluje Zita Prošková a popisuje zkušenosti z praxe: „Reálně to chodí tak, že když exekutor vymůže nějaké peníze, něco si z nich vezme a něco vyplatí věřiteli.“ Jak ale ukazuje příklad Petry Dancové, klidně si může vzít třikrát více, než věřiteli pošle.
Článek vyšel na www.investigace.cz, celý si ho můžete přečíst zde.
Pohled dluhových poradců organizace Člověk v tísni:
Proč není efektivní využívat službu vasevyzivne.cz?
V naší praxi se setkáváme s tím, že jsou naše klientky či klienti z řad samoživitelů často odkazováni na službu nabízenou na platformě vasevyzivne.cz. Často jsou na tuto službu nasměrováni přímo pracovníky úřadu práce nebo úředníky OSPODů a samospráv. Vymáhání přes tuto platformu ale není efektivnější, než když si rodiče samoživitelé podají na jakémkoliv exekutorském úřadě sami návrh na nařízení exekuce, či když jim s podáním tohoto návrhu pomůže sám sociální pracovník obce nebo pracovník nestátní neziskové organizace. Vymáhání přes vasevyzivne.cz má svá úskalí.
Proč považujeme nasměrování na tuto službu za problematické?
S klienty je uzavřena smlouva o spolupráci. Klienti nebývají hned na počátku zpravidla zpraveni o tom, v jakém poměru bude vymožený dluh poukazován k jejich rukám. Částka, kterou exekutor zasílá k rukám rodiče či dítěte, je ve výrazném nepoměru k částce, jakou si ponechává na své náklady exekuce. Exekutor je v tomto procesu ve výhodnějším postavení než dítě! V okamžiku, kdy rodič prozře a snaží se od smlouvy odstoupit, bývá mu sděleno, že při odstoupení od smlouvy musí uhradit paušální poplatek ve výši několika tisíc.
Jak lze situaci řešit?
Návrh na nařízení exekuce mohou s minimalizací všech rizik pro klienta sepsat naši dluhoví poradci. Stačí se obrátit na naši helplinku: